Malinô Brdo a Hrabovo

Malinô Brdo (1211 m.n.m.) je prvým hrebeňovým vrcholom liptovskej časti pohoria Veľká Fatra. Vďaka ľahkej dostupnosti a blízkosti mesta Ružomberok sa tu najprv rozvíjala ťažba dreva, neskôr sa odlesnené časti využívali na pasenie oviec a dobytka najmä obyvateľmi Vlkolínca. V 20. storočí sa postupným zväčšovaním bohatstva obyvateľstva a voľného času začal rozvíjať turizmus. 

V roku 1956 bol na Maline vybudovaný prvý lyžiarsky vlek. Neskôr tu pribudli ďalšie vleky a začali sa budovať aj ubytovacie zariadenia a chaty. V roku 1960 tu bola vybudovaný hotel Malina o desať rokov neskôr Májekova chata. V roku 1967 bola vybudovaná kabínková lanovka z Hrabova. V roku 2001 bola postavená na úplný vrchol Malina sedačková lanovka. 

V súčasnosti je Malinô Brdo celoročným strediskom. V zime si úžívajú široké svahy Malina najmä lyžiari po zjazdovke až do Hrabova o dĺžke 3,9 km. V lete je Malinô Brdo rajom pre turistov po hrebeni Veľkej Fatry alebo návštevníkov Vlkolínca zapísaného do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Novým rozmáhajúcim  trendom je jazda z Malina na horských bicykloch.

Dolina Hrabovo ústi v západnej časti mesta Ružomberok. Od centra mesta je vzdialená len 2 km. Najväčšou premenou prešla dolina začiatkom 60-tych rokov 20.storočia keď sa začalo s budovaním priehrady ako zdrojom vody pre bavlnárske závody. Okrem hospodárskej funkcie tu boli vytvorené podmienky aj pre rekreáciu. Okrem vodnej nádrže bol pod priehradou vytvorený priestor pre ihriská a nad priehradou zvažujúca sa trávnatá pláž s prístupom do priehrady. Priehrada s okolím získala titul - "areál športu a oddychu". Povyše priehrady sa v 60-tych rokoch začala budovať v tej dobe najmodernejšia kabínková lanovka v Československu spolu s hotelom Hrabovo. Dňa 29.augusta 1967 bola slávnostne otvorená prevádzka na lanovke z Hrabova na Malinô Brdo. Odvtedy sa začal intenzívne rozvíjať cestovný ruch v tejto lokalite. Hrabovo sa stalo vstupnou bránou na hrebeň Veľkej Fatry a zároveň moderným lyžiarskym strediskom. Neskôr po dobudovaní ďalších ubytovacích kapacít, služieb atrakcií sa Hrabovo stalo miestom celoročnej rekreácie.